WYBIELANIE ZĘBÓW – DOMOWE I PROFESJONALNE SPOSOBY

DOMOWE SPOSOBY WYBIELANIA ZĘBÓW

W tym wypadku musimy zainwestować około 2zł w sodę oczyszczoną, którą skomponujemy z innym darem natury np. truskawkami. Należy rozgnieść truskawkę i dodać do niej pół łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie nałożyć taką mieszankę na zęby i pozostawić na około 5 minut. Truskawki zawierają kwas jabłkowy, który oddziałuje na przebarwienia, podczas gdy soda oczyszczona usuwa je. Na koniec wystarczy wyszczotkować zęby, a zabieg stosować raz na tydzień. Podobne działanie do truskawek ma sok z cytryny. Nie można jednak „przedobrzyć”! Zbyt częste stosowanie tego typu mieszanek niszczy szkliwo. Za skuteczną, naturalną pastę do zębów uchodzi soda oczyszczona z wodą utlenioną. Należy wymieszać te składniki do osiągnięcia konsystencji podobnej do pasty, szczotkować 3 minuty, wypłukać i następnie użyć normalnej pasty do zębów. Taka pielęgnacja daje efekty, gdy stosujemy ją codziennie. Jest jeszcze trochę podobnych metod, jednak te

wydają się najtańsze i najmniej uciążliwe. Domowe sposoby na bielszy uśmiech nie gwarantują bezpieczeństwa naszych zębów a efekt może okazać się krótkotrwały, gdy znów się zaniedbamy.

WYBIELANIE ZĘBÓW W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Jeśli nie mamy na tyle cierpliwości, czy też naturalne metody nie są dla nas skuteczne, można wybrać się do stomatologa, który wykona za nas „brudną robotę”. Wybielanie zębów polega na nałożeniu substancji aktywnej na zęby

oraz wykonaniu naświetleń specjalną lampą. Wcześniej, aby wybielanie odniosło oczekiwany efekt, należy przygotować zęby do zabiegu – oczyścić je z osadu oraz kamienia nazębnego (piaskowanie i skaling). Metoda nakładkowa polega na wykonaniu żelowej formy na zęby, którą zakłada się na noc. Efekty są widoczne po kilku tygodniach a koszt waha się w granicach 600-1000zł.

Bardziej wyrafinowana jest metoda laserowa – biel zębów zostaje przywrócona poprzez działanie wiązki lasera. Stomatolog decyduje ile zabiegów wymagają nasze zęby stąd wahanie ceny od 1500-3000zł. Jednak efekty są natychmiastowe a rozwiązanie problemu przychodzi bezboleśnie. Połączeniem tych dwóch metod jest naświetlanie. Dentysta nakłada żel, który następnie naświetla specjalną lampą, co powoduje uwalnianie się substancji aktywnych i szybki efekt za około 1500zł. Praktycznie każda z tych metod zawiera się w ofertach na Grouponie, gdzie ceny są faktycznie dużo niższe.

Warto być na bieżąco. 😉

Zęby, w tym martwe, można wybielać również od wewnątrz, stosując metodę walking bleach. Wtedy substancję zawierającą nadtlenek aplikuje się bezpośrednio do komory zęba. Zabieg powtarza się kilka razy w tygodniowych odstępach. Po zabiegu wybielania powinniśmy przez kilkadziesiąt godzin, a nawet kilka dni, unikać spożywania pokarmów zawierających substancje barwiące. Szczegóły zawrze nasz stomatolog w swoich zaleceniach.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYBIELANIA ZĘBÓW

Niestety nie każdy może poddać się tego typu zabiegom. Nastolatkowie poniżej 16. roku życia nie powinny poddawać się wybielaniu zębów, ponieważ komory miazgi zębów i nerwy są powiększone. Zabieg może podrażnić komorę miazgi i spowodować, że stanie się nadwrażliwa. W przypadku wybitnej nadwrażliwości oraz defektów szkliwa stomatolodzy odradzają wybielanie. Istnieje też ryzyko alergii na środek wybielający np. na najczęściej używany nadtlenek karbamidu. W przypadku fluorozy wybielanie zębów nie jest dobrym pomysłem. Może je osłabić, a efekt kosmetyczny i tak nie jest zadowalający. Na problem z przefluorowanymi zębami najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie licówek na zęby. Wtedy kolor zębów będzie jasny i równy. Najczęściej wystarczają licówki na 6 górnych przednich zębów. Jeśli zęby są mocno zniszczone, to lepsze są korony.

Pamiętajmy, że jeżeli w naszym uzębieniu znajdują się wypełnienia, to nie ulegną one rozjaśnieniu. Bądźcie przygotowani na to, że każda z metod

wybielających pozostawia po sobie nadwrażliwość dziąseł na 2-3 dni. Jednak środki wybielające są szybko neutralizowane przez ślinę i nie obserwuje się dłuższych dolegliwości.

ZACHOWANIE BIAŁYCH ZĘBÓW

W utrzymaniu białego uzębienia pomaga stosowanie tzw. białej diety, czyli spożywanie produktów, które nie odbarwiają zębów. Poleca się wymianę kawy, czarnej herbaty, soku z czarnej porzeczki i coli na czystą wodę

ewentualnie białą lub zieloną herbatę. Można ograniczyć jedzenie papryki, przypraw i jagód na korzyść cytrusów oraz twardych warzyw np. kalarepy i marchwi, które ścierają osad nazębny. Produkty zawierające dużo wapnia (jaja, ser, jogurt, czy soja) wzmacniają szkliwo, chroniąc przed pęknięciami, które prowadzą do przebarwień. Bardzo ważna jest wizyta u dentysty raz na pół roku, by ściągnąć kamień nazębny, w którym rozwijają się bakterie niszczące szkliwo i przyśpieszające powstawanie przebarwień. Jeżeli zaś nie jesteśmy pewni czy to już pora na wizytę kontrolną u dentysty polecam przetestowanie środków zawierających fluoresceinę. Substancja ta barwikamień nazębny i pozwala ocenić skuteczność czyszczenia zębów.

Pamiętajmy jednak, by nie spodziewać się zbyt wiele po zabiegu. Nasze zęby nie zmienią swojego naturalnego odcienia, stomatolog usunie jedynie zanieczyszczenia. Często jest tak, że genetycznie uwarunkowana barwa zębów jest lekko żółta, wówczas poprzez wybielanie nie osiągniemy hollywoodzkiego uzębienia. Nie traćmy głowy! Przyciąga jedynie naturalny i higieniczny uśmiech, nie sztuczność.

12 comments

 1. otevrení úctu na binance

  Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://www.binance.info/cs/join?ref=WTOZ531Y

 2. binance register

  Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

 3. binance koda za napotitev

  Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

 4. 100 USDT алу шн тркелу

  Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

 5. Binance注册奖金

  Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 6. Vytvorit osobní úcet

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

 7. Slot

  Saya menikmati perasaan menang besar setelah mendapatkan jackpot saat bermain Slot.

 8. 注册获取100 USDT

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

 9. Jerad Veum

  Your blog is like a beacon of light in the vast expanse of the internet. Your thoughtful analysis and insightful commentary never fail to leave a lasting impression. Thank you for all that you do.

 10. free chatgpt 4

  Using ChatGPT 4 for free typically involves accessing platforms that offer a free tier or trial of OpenAI’s services, such as educational institutions or select partnerships. Homeworkify, a platform for solving homework problems, can be enhanced by integrating ChatGPT 4 for detailed explanations and solutions.

 11. изработка на сайт цена

  I just wanted to extend my heartfelt gratitude for the incredible work you’re doing. Your platform has become my go-to destination for learning, and I’m constantly inspired by the valuable insights you share. Thank you for making a difference!

 12. 홀덤사이트 순위

  저와 같은 지식을 추구하는 사람들을 위해 귀중한 리소스를 만들어 주셔서 감사합니다. 귀하의 플랫폼은 저의 개인적, 직업적 발전에 중요한 역할을 했으며 저의 여정에 끼친 영향에 대해 무한한 감사를 드립니다!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *