Profilaktyka

Usuwanie kamienia nazębnego

Należy pamiętać, iż mimo tego, że codziennie czyścimy zęby stale odkłada się na nich płytka nazębna. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Na początku osad ten jest miękki i trudno jest go dostrzec na zębach. Gdy nie jest regularnie usuwany (przez niedokładne mycie zębów), zaczyna ciemnieć- dotyczy to zwłaszcza osób palących papierosy i pijących dużo kawy, herbaty i czerwonego wina. Poza tym drobnoustroje znajdujące się w płytce prowadzą do pojawienia się problemów z zębami i dziąsłami. W zalegającym osadzie odkładają się sole mineralne (pochodzące ze śliny)- to sprawia, że płytka zmienia się w twardy kamień. Pacjenci często lekceważą zalegający kamień i nie usuwają go latami-należy jednak zdać sobie sprawę, iż jego złogi wciskają się w kieszonkę dziąsłową niszczą więzadła zęba oraz kość (w której ząb jest osadzony), co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty.

Zarówno osad jak i kamień należy systematycznie usuwać. Zwykle zabieg ten wykonuje się co pół roku, u części pacjentów należy go wykonać częściej a u niektórych raz do roku- zależy to od tempa odkładania się złogów, a to sprawa indywidualna.

W naszej klinice takie zabiegi (scaling ultradźwiękowy) wykonują odpowiednio przeszkolone higienistki stomatologiczne. Służą do tego specjalne nowoczesne urządzenia- posiadają wibrujące końcówki, które rozkruszają kamień docierając do trudno dostępnych miejsc.

Zabieg jest dużo bardziej precyzyjny niż ręczne usuwanie kamienia (za pomocą metalowych narzędzi), znacznie delikatniejszy i występuje mniejsze ryzyko skaleczenia dziąsła.

Po zdjęciu kamienia higienistka wygładza powierzchnię zębów gumkami i pastami do polerowania. Jest to bardzo ważna część zabiegu, gdyż wygładzenie powierzchnie powoduje, iż kamień odkłada się wolniej.

Warto po scalingu poddać zęby zabiegowi fluoryzacji – silikonowe łyżki wypełnia się preparatem o dużej zawartości fluoru i zakłada się na zęby na 4 min. Dzięki temu zęby będą mniej zagrożone próchnicą i staną się bielsze, bo pozbawione przebarwień po nikotynie lub herbacie, a tym samym dziąsła będą zdrowsze.
Lakowanie zębów

Zabieg lakowania dotyczy zdrowych zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż ich budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii już w momencie wyrzynania się zęba. Te głębokie szczeliny i bruzdy nie są dostatecznie oczyszczane podczas zabiegów higienicznych oraz nie są opłukiwane przez ślinę. Specyficzna budowa tych zębów a w związku z tym zaleganie bakterii powoduje niekontrolowany rozwój próchnicy.

Aby zapobiec rozwojowi próchnicy wykonuje się zabieg profilaktyczny lakowania bruzd. Jest on całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta, wykonuje go lekarz.

Najpierw oczyszcza się ząb z wszelkich osadów a następnie do wnętrza bruzd wprowadzany jest lak, który utwardza się lampą polimeryzacyjną. W szczególnych przypadkach (przy wypadnięciu wcześniejszego laku, przy bruzdach niepewnych diagnostycznie) stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła i zaaplikowaniu laku.

Wskazania do lakowania: są indywidualne, w zależności od stopnia ryzyka próchnicy, zwyczaje żywieniowe, nawyki higieniczne- o tym decyduje lekarz.

całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (zwłaszcza pierwsze zęby trzonowe stałe- szóstki)
zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami
zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej)

Należy kontrolować czy lak stale utrzymuje się w bruzdach zębów zalakowanych (lak jest mlecznobiały i można go dostrzec na zębie), jeśli w porę wykryjemy jego wypadnięcie (przed dostaniem się próchnicy do bruzd) można zabieg powtórzyć.
Profilaktyka fluorkowa

Ta metoda profilaktyki polega na aplikowaniu roztworów, żeli i lakierów fluorkowych na zęby. Fluor uwalniany z tych preparatów wbudowuje się w szkliwo i wzmacnia jego strukturę czyniąc go bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej oraz zwiększając stopień twardości szkliwa. Fluor powoduje również remineralizację (regenerację) drobnych ubytków szkliwa.
Żele fluorowe

Zabieg polega na założeniu na zęby silikonowych łyżek, które wypełnia się żelem fluorowym. Preparat pozostaje na zębach 4-5 min. Zabieg wykonuje się 4-5 razy w roku.
Lakiery fluorowe